Nawozy naturalne
Dodane przez piem1970 dnia Listopad 23 2010 16:29:40
Gnojówka z pokrzyw

Na dno pojemnika niemetalowego układamy pokrzywy (ok. 1/4 wys. pojemnika) i zalewamy wodą. Pojemnik przykrywamy i staramy się codziennie raz wymieszać fermentującą ciecz. Po około 2 tygodniach nawóz jest gotowy (powinien się już nie pienić i pachnie niezbyt pięknie). Podlewać rośliny wodnym roztworem gnojówki (ok. 50 ml gnojówki na 5 l wody).

Jak i kiedy nawozić ?
Generalnie nawożenie rozpoczyna się na wiosnę, przed kwitnieniem, bowiem jest to okres intensywnego rozwoju roślin, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze. Dokarmianie roślin jest ważne również podczas sadzenia czy przesadzania roślin oraz po cięciu pielęgnacyjnym. Najlepszą pogodą na nawożenie są dni pochmurne, przed deszczem.
Wodne roztwory np. gnojówki z pokrzyw czy biohumusu stosuje się podlewając rośliny np. konewką.
Obornik świeży wykorzystuje się jedynie w trakcie zakładania rabat - nie można go stosować bezpośrednio przed posadzeniem czy wysianiem roślin. W listopadzie należy przekopać go z wierzchnią warstwą ziemi. Obornik przefermentowany stosuje się na wiosnę mieszając go z ziemią.
Rośliny wieloletnie powinny być dokarmiane tylko do połowy lata, potem roślina musi skoncentrować się na przygotowaniu do zimy.
Kwiaty jednoroczne nie wymagają intensywnego nawożenia, a nawet może to być dla nich szkodliwe. Intensywne nawożenie powoduje bowiem zbyt bujny wzrost łodyg i liści oraz słabe i opóźnione kwitnienie. Ziemię przeznaczoną pod uprawę kwiatów jednorocznych wzbogacamy na wiosnę kompostem.
Drzewa i krzewy ozdobne nawozi się podczas sadzenia wypełniając przygotowany dołek mieszanką gleby z kompostem w proporcji pół na pół. W następnych latach rozsypujemy wokół rośliny kompost lub podlewamy ją roztworem wodnym gnojówki. Można też używać gotowych mieszanek nawozowych przeznaczonych do poszczególnych typów roślin np. do wrzosów czy różaneczników.
Drzewa owocowe - jeżeli stosujemy tylko nawożenie organiczne to polega ono na polepszeniu jakości i struktury gleby. Jeżeli stosujemy nawożenie mineralne to należy użyć nawozów pełno składnikowych nie zawierających chloru. Nawożenie mineralne przeprowadza się w kilku dawkach; pierwsze nawożenie wykonuje się w lutym/marcu, następne po zakończeniu kwitnienia a ostatni raz nawozimy po zrzuceniu części zawiązków owocowych w czerwcu. Taki sposób nawożenia powoduje, że drzewa zasilane są w sposób ciągły.
Trawniki nawozami mineralnymi zasila się po strzyżeniu a kompostem we wrześniu przykrywając go cienką (ok. 1,5 cm ) nawozu.

Wykorzystanie gnojówek zależy od materiału, z którego są zrobione.
Z pokrzywy. Rośliny zbiera się przed kwitnieniem. Gnojówka z pokrzyw jest bardzo bogata w składniki mineralne, dobrze przyswajalne przez rośliny. Zawiera dużo azotu, fosforu, potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Można ją stosować przez cały sezon w stężeniu 1:10 do podlewania gleby i w stężeniu 1:20 do oprysku roślin. Takie nawożenie jest szczególnie korzystne w przypadku warzyw: kalafiora, selera, kapusty, ogórka, pomidora, a także roślin ozdobnych. Dodana bez rozcieńczania do pryzmy kompostowej powoduje szybszy rozkład materii organicznej i zwiększa ilość składników mineralnych.
Ze skrzypu. Gnojówkę sporządza się z roślin zebranych w ciągu całego okresu wegetacji, choć najlepiej jest je ścinać od czerwca do lipca. Stężenie do podlewania gleby i oprysku roślin wynosi 1:5. Dostarcza krzemu, wapnia, siarki, potasu i magnezu. Uodparnia też rośliny i zwalcza choroby grzybowe: mączniaki (prawdziwy i rzekomy), rdze, szarą pleśń i kędzierzawość brzoskwini.
Z mniszka. Zbiera się kwitnące ziele od kwietnia do sierpnia. Gnojówkę stosuje się bez rozcieńczania do podlewania gleby, natomiast do oprysku roślin stosuje się nierozcieńczony wyciąg (1,5 kg mniszka na 10 l wody). Przyspiesza wzrost roślin i tworzenie się próchnicy w glebie.


Oto poradnik na temat nawozów, które możemy wyprodukować sami!

To tak:
Jak wiemy, rośliny rosną i bez nawozów, ale są mniejsze, słabsze itp. Jeśli nie chcemy używać nawozów sztucznych (które psują smak i aromat + można je łatwo przedawkować), możemy użyć naturalnych (ale droższych). Tu opiszę, jak zrobić świetny nawóz dla konopii z tego, czego każdy ma za dużo czyli pokrzyw i mniszka lekarskiego (mleczu).


Nawóz na WEGETACJĘ:
W klasycznym babcinym przepisie jest tak:
Idziemy na polowanie, nasz cel to pokrzywa. Najlepiej zbierać je przy rzekach, tam ich najwięcej. Potrzebujemy ich 2kg.
Gdy mamy pokrzywy, zbieramy też mlecz, "tylko" 1kg. Jeśli nawóz na kwitnienie, to dużo kwiatów ;].
Teraz wrzucamy wszystko do miksera i siekamy na kawałeczki!
Teraz BACH do wiadra, 2kg pokrzyw i 1kg mlecza zalewamy 3litrami wody.
Teraz czekamy, w zależności od pogody, 10-20 dni.
W tym czasie wszystko fermentuje. Mało ciekawy zapach :]
Nawóz rozcieńczamy 1:10 (1litr nawozu na 10l wody). Można już nim podlewać!
Gnojówkę z pokrzyw można wzbogacać skrzypem polnym, żywokostem, rumiankiem, tasznikiem, wrotycznem. Najlepiej dorzucić do beczki dojrzałego kompostu (1 łopata na 15litrów). Możemy (bardzo zalecane na wegetację) dodać kurzej kupy. Tanio dostaniemy ją w ogrodniczym. Nie dajemy jej za dużo, bo łatwo przedawkować. Nawóz z kurzą kupą rozcieńczamy 1:20 i uważamy, aby nie polać po liściach.


Nawóz na kwitnienie:
Wszystko jak poprzednio, tylko mniszek lekarski w zrywamy w całości, miksujemy z pokrzywą w stosunku 1:1 (1kg mniszka i 1kg pokrzyw). Fermentujemy i gotowe. Najlepiej stosować w stosunku 1:12 (1l nawozu na 12l wody). Nie dodajemy kurzej kupy!


Środek anty- szkodnikowy

Jeśli nasze drzewa zaatakowały wredne mszyce trzeba działać szybko.
Zbieramy 1kg pokrzyw najbardziej parzących (wątpię, żeby komuś chciało się sprawdzać), miksujemy i zalewamy 9 litrami wody. Czekamy 24H. Kwas mrówkowy (HCOOH) z pokrzyw wspaniale zwalcza mszyce i inne małe owady. Nie utrzymuje się na roślinie długo, także jej nie zaszkodzi.
Ktoś mi też poradził podsypywanie fusami kawy i herbaty - przyciągają dżdżownice, które użyźniają glebę. Stosuję to od kilku lat- POMAGA! Dodatkowo fusy lekko zakwaszają glebę a róże to lubią!
Oczywiście kompost i obornik!


Róże zacznij nawozić już wiosną, kiedy pojawią się pierwsze liście na niektórych różach.
Wtedy róże najwięcej potrzebują różnych składników, a szczególnie azotu. Wtedy też
ziemia jest jeszcze zimna, i nawet kompostowa ziemia nie dostarcza tych składników
ponieważ bakteria w zimnie nie pracuje.

Podlewaj wtedy wszystkie róże, te opóźnione również. Gnojówka będzie stymulować je
i spowoduje szybki rozrost liści.

Moją gnojówkę, nazywam ją herbatką, przygotowuję ze zmielonych odchodów końskich (steer manure) - ponieważ są tutaj najtańsze. Mam zawsze kilka tych worków na zapleczu.
Ze dwa worki wsypuję do dużego, specjalnie przygotowanego, ponad 150 litrowego pojemnika na śmieci i zalewam wodą. Wymieszam zawartość i przykrywam czymś żeby zapach nie irytował sąsiadów. Po kilku dniach, herbatka zaczyna być gotowa i wylewam ją do lekkich wgłębień wokół róż. Podlewam je co tydzień albo dwa tygodnie, w zależności ile mam czasu. Podlewam do końca maja, bo wtedy w moim regionie ziemia nagrzewa się do odpowiedniej temperatury. Wtedy pałeczkę dożywiania róż przejmuje bakteria, która rozkłada kompost na czynniki pierwsze. Później stosuję mało nawozów. W zeszłym roku podsypałem dwa razy nawozem sztucznym, specjalnym dla róż, ale małe dawki, 1/4 dawki zalecanej na opakowaniu. I najważniejsze, podsypałem róże solidnie kompostem, około 2-3 cm grubości, pod koniec maja.

Osobiście unikam nawozów od ptaków (kur, indyków, etc), ponieważ są one silne w azocie
(ptaki nie oddają oddzielnie moczu), ale kilku moich znajomych stosuje ten nawóz i są bardzo
zadowoleni z rezultatów. Nie wierzę za bardzo w specyficzne działanie wywarów specjalnych
(pokrzyw, czosnku czy skrzypu), ale nigdy ich nie stosowałem i nie widziałem ich działania.
Jeśli bym stosował te herbatki to raczej później w sezonie - być może mają właściwości
dezynfekcyjne.


Wyciąg: otrzymujemy przez zalanie zebranych roślin gorącą wodą i moczenie ich przez 24 godziny.

Odwar: otrzymujemy zalewając świeży lub wysuszony materiał roślinny zimną wodą na 24 godziny. Po tym czasie odwar należy podgrzać do wrzenia i stosować po wystudzeniu.

Gnojówkę: uzyskuje się poprzez zalanie zebranych roślin wodą i pozostawienie na okres 3-6 tygodni. Fermentującą ciecz należy codziennie mieszać, zapewniając dostęp tlenu potrzebny przy fermentacji (nieładnie pachnie!).


PREPARATY ZE SKRZYPU
Skrzyp należy zbierać w czerwcu i lipcu ( bez korzeni). Suszyć szybko w temperaturze 40 stopni.
Preparaty przeciwko chorobom grzybowym( mączniakowi, zgniliźnie, rdzy, parchowi, kędzierzawości liści na brzoskwini, zarazie ziemniaków na pomidorach)
Wywar:30g sproszkowanej lub 300g świeżej rośliny gotować w niewielkiej ilości wody przez 20 r11; 30 min. Rozcieńczyć wodą w proporcji 1: 20. Profilaktycznie opryskiwać rośliny w okresie wiosny i lata wielokrotnie.
Wyciąg:150 g suszu lub 1 kg zielonej rośliny nastawić na 12 godzin w 10l wody. Rozcieńczyć woda w proporcji 1: 5 z dodatkiem 0,5-1% szkła wodnego. Podlewać glebę w słoneczne popołudnia przez 3 kolejne dni. Zabieg powtarzać, co dwa tygodnie, od wiosny do jesieni,
Preparat przeciwko przędziorkowi, chmielowcowi i mszycom.
Macerat: 150 g suszu lub 1 kg zielonej rośliny pozostawić w 10 l wody do czasu zmaserowania. Wymieszać i odcedzić, rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 5 oraz dodać 0,3% szarego mydła. Uprawy opryskiwać profilaktycznie od wiosny do jesieni.
Życzę sukcesów w biodynamicznej walce z tymi chorobami grzybowymi na działce.
PREPARATY Z CZOSNKU I CEBULI
Do przygotowania wykorzystuje się ząbki i liście czosnku oraz łuski cebuli jadalnej.
Preparat przeciwko roztoczowi truskawkowemu, mszycom i chorobom grzybowym.
Wywar: 75 g posiekanych ząbków czosnku zagotować w 10 l wody. Opryskiwać rośliny na początku maja, trzykrotnie odstępach 3-dniowych oraz w czasie zbierania plonów.
Preparat przeciwko chorobom bakteryjnym i owadom roślinożernym.
Wyciąg: 150 g drobno posiekanych ząbków czosnku i 2 łyżeczki parafiny macerować przez 24 godziny; rozpuścić 100 g szarego mydła w 10l wody; wszystkie składniki dobrze wymieszać i przefiltrować. Opryskiwać porażone rośliny wielokrotnie, stosować do kąpieli korzeni.
Silnie działający preparat przeciwko chorobom grzybowym truskawek i ziemniaków.
Wyciąg: 500 g świeżych lub 200 g suszonych łusek cebuli albo ilości czosnku ( lub razem cebuli i czosnku) nastawić w 10 l wody do sfermentowania. Rozcieńczyć w stosunku 1:10 i opryskiwać glebę pod porażonymi roślinami.
Preparat przeciw połyśnicy marchwiance.
Wyciąg: jak wyżej, lecz stosować bez rozcieńczenia. Opryskiwać rośliny w czasie rójki owadów.
PREPARAT Z LULKA CZARNEGO
Preparaty przeciw mszycom, miodówkom, przędziorkom, gąsienicom motyli, larwom owocnicy i pluskwiakom roślinożernym.
Wyciąg: 1 kg suchych liści lub 0,5 kg korzeni nastawić w 10 l wody na 12 godzin. Przed użyciem do opryskiwania dodać 30-40 g szarego mydła.
---------------------------------------------------

PREPARATY Z RUMIANKU
Do przygotowania preparatów rumianku pospolitego wykorzystujemy koszyczki kwiatowe oraz liście w czasie kwitnienia.
Preparat stosowany do wzmocnienia roślin, jako zaprawa nasienna oraz dodatek do kompostów r11; wspomagający rozkład masy organicznej.
Wywar: dwie łyżki stołowe suszu kwiatowego nastawić-zmieszać z 1 l wody i zagotować. Po ostygnięciu przecedzić. Okresowo przez całe lato opryskiwać rośliny i podlewać stos kompostowy.
Stosować 30 minutowe kąpiele nasion przed siewem.
Preparat przeciwko przędziorkom, mszycom i gąsienicom motyli, działające profilaktycznie.
Wyciąg: 1 kg suszu z kwiatów i liści nastawić na 10 litrów cieplej wody na 12 godzin. Przed użyciem do opryskania rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 3 i dodać szarego mydła.
Opryskiwać rośliny okresowo r11; wiosna i latem.
Preparat pylisty: susz roślinny zmielić na drobny pył i zmieszać w proporcji 1: 1 z rpyłem drogowymr1;. Opylać okresowo rośliny wiosna i latem.

Nie wiem czy orientujecie się, że pozostawione przez dżdżownice odchody zawierają 7 razy więcej azotu, 3 razy więcej fosforu i 6 razy więcej magnezu niż znajduje się w najbliższym otoczeniu. Wzbogacają one glebę w składniki pokarmowe. Jednak korzystanie z bezpłatnych usług dżdżownic wymaga zapewnienia im dobrych warunków do życia. Warstwa ściółki jest dla nich źródłem pokarmu, sprzyja im również ciepło i wilgoć. Lepiej jest, więc jesienią spulchniać glebę i przykryć warstwą ściółki, a rkopanier1; pozostawić dżdżownicom. Metoda biodynamiczna zaleca spulchnianie gleby bez odwracania.
Jak stwierdził Darwin rPług jest jednym z najstarszych i może najcenniejszych wynalazków człowieka, ale zanim istnieli jeszcze ludzie, gleba była regularnie orana przez dżdżownice i będzie stale w ten sposób oranar1;.
PREPARATY Z POKRZYWY
Zbiór pokrzywy prowadzić od maja do września.
Preparat przyśpieszający wzrost roślin i działający przeciw zgniliźnie.
Gnojówka: 200g suszu lub 1 kg zielonej pokrzywy nastawić na 10 l wody i trzymać do sfermentowania.
1.Rozcieńczyć wodą (1:20) i opryskiwać rośliny przed pękaniem pączków (przeciw chlorozie liści).
2.Rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10, podlewać glebę w okresie wegetacji roślin (przyspiesza wzrost).
3.Kapać korzenie roślin doniczkowych (wraz z doniczką) w sfermentowanej gnojówce, rozcieńczonej woda w proporcji 1:10 (przeciw więdnięciu).
4.Podlewać nierozcieńczoną gnojówką stos kompostowy przez cały rok.
Preparat na wzmocnienie roślin, przeciwko przędziorkom i mszycom.
Gnojówka: fermentującą gnojówkę zmieszać w wyciągiem skrzypu (podawałem już o skrzypie) w proporcji 1:0,5 i rozcieńczyć woda (1:50). Stosować do opryskiwania roślin, przed rozwinięciem liści i kwitnieniem.
Wyciąg: 1 kg świeżych roślin nastawić w 1 l wody na 12 godzin. Opryskiwać pędy i liście roślin opanowanych przez mszyce, w okresie wegetacji.

Jeszcze w sprawie zbierania pokrzywy. Jak pisałem zbierać ją należy od maja do września. Po skoszeniu w dni pogodne zalecam pozostawienie jej na krótko w rpokosachr1; do przewiędnięcia ( traci swoje właściwości parzące). Suszyć na słońcu lub cieniu w cienkich warstwach, aby nie uległa zaparzeniu i nie sczerniała. Używać pokrzywy bez korzeni!.
PREPARAT Z PIOŁUNU
Surowcem jest rozeta liści zebrana w okresie kwitnienia.
Preparat przeciwko gąsienicom motyli
Odwar:0,5 wiadra drobno posiekanych, świeżych roślin lub 700 r11; 800 g suszu nastawić w 10 l wody, a następnie gotować przez 30 minut. Przed użyciem do opryskiwania rozcieńczyć wodą w proporcji 1 : 1 i dodać szarego mydła. Opryskiwać liście i łodygi zaatakowanych roślin.

Tak na marginesie!. By jesienią i zimą uchronić się przed "odwiedzinami" w altance myszy domowej i polnej, szczurów i innych gryzoni wyłożyć w środku gałązki bzu czarnego, suszone liście i łodygi mięty zielonej lub porozcinane gałązki żywotnika.
PREPARATY Z POMIDORA
Preparat stosowany przeciw wielu szkodnikom liściożernym
Wywar: 4 kg świeżych roślin gotować na małym ogniu przez okres 30 minut w małej ilości wody. Przed opryskaniem roślin opanowanych przez szkodniki wywar rozcieńczyć wodą 1;3 i dodać szarego mydła.
Preparat przeciwko bielinkom
Wyciąg: dwie garście dobrze rozdrobnionych pędów i liści pomidora nastawić na okres 2 godzin w 2 l wody. Opryskiwać zagrożone rośliny w czasie rójki owadów.
PREPARAT Z ZIEMNIAKA
Preparat przeciwko przędziorkom, mszycom, roztoczom
Wyciąg: 1,2 kg zielonej lub 600-800 suchej naci ziemniaka pozostawić na 4-5 godzin w 10 l wody. Do opryskania używać świeżo przygotowanego preparatu.
Zwalczanie groźnego szkodnika warzyw korzeniowych jakim są ROLNICE:
1. Stosować opryskiwanie preparatem z ostróżki.
2. W razie masowego pojawienia się gąsienic wielokrotnie opryskiwać i podlewać rośliny wodą.
Zwalczanie gryzoni jak mysz polna, domowa, nornik polny:
- przy wlotach korytarzy i norkach wykładać nasiona groszku żółtego. Jest on trujący dla tych gryzoni (dla człowieka też)
Do zwalczania druciaków na działce stosuję surowe ziemniaki. Kroję na cząstki i wkładam do ziemi zaznaczając patykiem. Po paru dniach odkopuję i zmieniam na świeże.
Aby mieć mniejszy problem z robactwem na działce wskazana jest uprawa biodynamiczna. Również sianie ziół w miedzyrzędzia warzyw odstrasza robale.
PREPARAT Z MNISZKA
Wykorzystuje się kwitnącą roślinę z korzeniem.
Preparat przyśpieszający wzrost roślin oraz rozkład substancji organicznej w kompoście
Wyciąg: 150 r11; 200 g suszu lub 1,5 r11; 2 kg świeżej masy roślinnej nastawić w 10 l wody na 24 godziny. W okresie wegetacji opryskiwać rośliny, natomiast jesienią podlewać glebę i stos kompostowy.
Mączniak prawdziwy.
W przypadku choroby opryskać kilkakrotnie preparatem ze skrzypu. Można, a raczej wskazane jest dodanie 0,5 - 1 % szkła wodnego.
PREPARAT Z WILCZOMLECZA
Wykorzystuje się liście i łodygi wilczomlecza sosnki i lancetowatego, zbierane po przekwitnięciu we wrześniu i październiku.
Preparat przeciwko gąsienicom motyli
Wywar: 4 kg świeżych roślin gotować na małym ogniu w niewielkiej ilości wody przez okres 2-3 godzin. Po ochłodzeniu dodać wody do 10 l. Rośliny opanowane przez szkodniki opryskiwać dwukrotnie, co 3 - 4 dni.
Pomidory są wyjątkiem - pod względem zmianowania i dobrze plonują, jeżeli sadzi się je co roku w tym samym miejscu do 6 lat. Jeżeli jednak zostaną porażone przez zarazę jedynym skutecznym rozwiązaniem jest rezygnacja z uprawy w tym samym miejscu przez kilka lat.
Zalecam opryskiwanie pomidorów raz w tygodniu mlekiem. Jest to wypróbowany i bardzo skuteczny sposób na choroby grzybowe! r11; patrz temat: Niekonwencjonalne środki ochrony roślin.
Przygotowując kompost pod pomidory wykorzystujemy łęty pomidorowe ( możemy w tym celu wysiać pomidory na zieloną masę r11; robię to co roku m.in na kompostowniku) oraz gnojówkę, obornik i inne nawozy zwierzęce.
Szara pleśń r11; zapobiegawczo wiosną i jesienią opryskiwać preparatem ze skrzypu. W czasie opryskiwania roślin jagodowych i winorośli stosować mieszaninę preparatu ze skrzypu i szkła wodnego (0,5 do 1 %).
Sadzonki roślin stosować nawożenie gnojówką z pokrzywy.
Przędziorki
Opryskiwać rośliny preparatami z bielunia dziędzierzawy, lulka czarnego, rumianku pospolitego, ziemniaka.
PREPARAT Z WROTYCZA
Preparat stosowany przeciwko wielu szkodnikom roślin.
Wywar: 30 g suszu lub 300 g świeżych roślin zalać w 10 l wody i przegotować (wykorzystujemy zieloną cześć rośliny i kwiaty).
Stosujemy do opryskiwania roślin:
-wiosną i jesienią przeciwko roztoczowi truskawkowemu i jeżynowemu,
-przeciwko bielinkowi i owocówce jabłkóweczce w czasie rójki owadów,
-przeciwko mszycom i mrówkom.
:wink:
Widzę, że nie ma chętnych do podzielenia się swoimi doświadczeniami. SZKODA!!. A na forum PZD i miesięcznika "Działkowiec" niektórzy z Was w ubiegłym roku chwalili się nimi i obiecywali ich podanie. Do dziś jednak obietnicy nie ..............!
PREPARAT Z PAPROCI
Preparat przeciwko bawełnicy kuprówce
10 g grubo sproszkowanej rośliny nastawić w 2 l wody w zamkniętym słoiku do czasu rzagniciar1;. W okresie wegetacji roślin opryskiwać pnie, gałęzie i pędy r11; miejsca występowania ognisk szkodnika.
Preparat z paproci.
Preparat stosowany przeciwko różnym szkodnikom.
Gnojówka: 100 g suszu lub 1 kg świeżych roślin pozostawić w 10 l wody do sfermentowania.
Opryskiwać:
-zimą rośliny ozdobne w doniczkach przeciwko mszycom i czerwcom,
-rozcieńczyć wodą w proporcji 1 : 10 i opryskiwać uprawy na przedwiośniu przeciw mszycom,
-w okresie wegetacji opryskiwać rośliny i podlewać glebę i kompost przeciwko ślimakom, oraz dla uzupełnienia potasu w czasie tworzenia kompostu.
Zwalczanie mrówek:
-polewać mrowiska wrzącą wodą,
-w miejscach przez nich uczęszczanych wystawiać naczynia zawierające mieszaninę miodu z świeżym boraksem lub drożdzami.
Nie musisz ich polewać wrzątkiem, ani zabijać proponowanym przez Ciebie preparatem chemicznym!
Skutecznie przed mrówkami chroni rozlewanie wokół roślin gnojówki o czym juz pisałem z piołunu lub pokrzywy jak też liście pomidorów, majeranku, mięty polnej, lawendy i kompost z paproci. Jest to działanie zapobiegawcze.
połyśnica marchwianka.
zapobieganie: rozkruszona mierzwa zmieszana z trocinami świeżo ściętego drzewa iglastego, którą rozsypać warstwą grubości około 1 cm w miedzyrzędziach, jak też znany powszechnie sposób wysadzania w miedzyrzędziach szczypiorku i dymki.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych:
opryskiwanie wyciągiem z krwawnika lub odwarem ze skrzypu polnego.
Parch jabłoni i gruszy:
opryskiwać odwarem ze skrzypu polnego.
Mączniak jabłoni:
opryskać wyciągiem z krwawnika.
Kędzierzawość liści brzoskwini:
systematycznie usuwać porażone liście, drzewa opryskiwać wyciągiem z krwawnika, skrzypu polnego lub pokrzywy.
Jak wykonywać odwary i wyciągi pisałem wcześniej
"Preparaty roślinne w ochronie i nawożeniu roślin" Hanna Legutowska

WYCIĄG Z AKSAMITKA
Jak przygotować: 1 kg suszonych roślin moczyć w 10 L ciepłej wody, pozostawić na 48 godz., nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: w razie wystąpienia szkodników,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: odstrasza mszyce,


WYWAR Z AKSAMITKA
Jak przygotować: 500 g suszu gotować przez 30 min. w 3 litrach wody,
Kiedy stosować: zapobiegawczo zaprawiać cebule i korzenie rozsad,
Działanie: zapobiega atakowaniu rozsady przez choroby zgorzelowe, takie jak zgorzel siewek,
WYCIĄG Z CZARNEGO BZU
Jak przygotować: 1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści i kwiatów moczyć w 10 l wody przez 24 godziny, rozcieńczyć wodą 1/10,
Kiedy stosować: gdy zauważymy szkodniki,
Miejsce zastosowania :gleba i bezpośrednio na rośliny,
Działanie: zwalcza rolnice, bielinka kapustnika, mszyce,

GNOJÓWKA Z CZARNEGO BZU
Jak przygotować: 1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści, kwiatów i pędów zalać 10 litrów wody i odstawić na 4 do 5 dni,
Kiedy stosować: gdy występują szkodniki,
Miejsce zastosowania: wlewać do nor,
Działanie: odstrasza krety i norniki,
WYCIĄG Z BYLICY PIOŁUN
Jak przygotować: 300g świeżego ziela lub 30g suszu na 10 litrów wody, moczyć 12 godzin, nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: zapobiegawczo i przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: cała roślina i ścieżki mrówek,
Działanie: zwalcza mszyce, mrówki, bielinka kapustnika, przędziorki, rdzę wejmutkowo-porzeczkową,

NAPAR Z BYLICY PIOŁUN
Jak przygotować: 300g świeżego ziela lub 30g suszu na 10 litrów wody, gotować przez 30 minut,
Kiedy stosować: zapobiegawczo oraz w czasie porażenia,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: zwalcza połyśnicę marchwiankę, śmietkę cebulankę, owocówkę jabłkóweczkę, różne choroby grzybowe,
WYCIĄG Z KRWAWNIKA POSPOLITEGO
Jak przygotować: 1 kg świeżych lub 100 g suszonych roślin zalać 10 L wody i odstawić na 24 godz., rozcieńczyć 1:10,
Kiedy stosować: zapobiegawczo w okresie kwitnienia drzew i krzewów,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: pomaga zapobiegać takim chorobom jak mączniak prawdziwy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, plamistość liści drzew pestkowych, monilioza i kędzierzawość liści brzoskwini,

WYWAR Z KRWAWNIKA POSPOLITEGO
Jak przygotować: 1 kg świeżych lub 100 g suszonych roślin zalać 10 L wody i odstawić na 24 godz., następnie gotować przez 30 min., nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: zapobiegawczo i przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: mszyce, miodówki, larwy pluskwiaków, liściożerne gąsienice motyli,
WYCIĄG Z MNISZKA LEKARSKIEGO
Jak przygotować: 250 g zmielonych korzeni lub 400 g świeżych liści zalać 10 L wody i pozostawić na 3 godziny, nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: od wiosny do jesieni zapobiegawczo i przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: do gleby i na rośliny,
Działanie: mszyce, miodówki i przędziorki,